top of page

Ці незабутні казки

  • stadniuknatalya
  • 6 февр. 2017 г.
  • 4 мин. чтения

Тема: Літературна вікторина – змагання « Ці незабутні казки».

Мета: виявити найкращих знавців зарубіжних казок, закріпити знання про їхніх авторів та героїв; розвивати пізнавальний інтерес до читання, уяву, художній смак; виховувати любов до читання художньої літератури.

Хід уроку

І Слово вчителя

Найперші твори, які починають читати дитині – казки. Казки супроводжують нас усе життя. Їх люблять не тільки діти, а й дорослі. Слухаючи й читаючи казку, ми потрапляємо в чарівний світ, де відбуваються дива. Саме завдяки казці ви стаєте добрішими, навчаєтесь розрізняти добро і зло. Мета нашого уроку літературної вікторини - змагання згадати казки, їхніх авторів і героїв.

ІІ Представлення команд і журі

У класі створюються дві команди, обираються капітани, обговорюються назви команд.( це можна зробити напередодні).

ІІІ Щоб визначити. яка команда розпочне змагання, пограємо у гру « Пазли». Хто перший складе малюнок до твору , назве цей твір і автора,той і починає гру.

1 Конкурс « Розминка»

( По черзі команда відповідає на 10 питань)

Питання для першої команди.

  1. Художній твір про вигадані події ( Народна казка).

  2. За змістом і своїми художніми особливостями всі народні казки. поділяються на види ( Про тварин, чарівні, соціально – побутові).

  3. У якій казці на землі йде сніг, якщо добре вибивають подушки ? ( « Пані Метелиця»).

  4. Однією з найдавніших індійських пам’яток,що дійшли до наших часів є книжна ( « Панчатантра»).

  5. Якому народу належить казка « Момотаро, або Хлопчик – Персик» ( Японському).

  6. У якій казці змальовано життя тварин, яке дуже подібне до життя людей? ( « Фарбований макал»).

  7. Казка « Синдбад – Мореплавець» входить до збірки казок ( « Тисяча і одна ніч»).

  8. Збирачами німецьких народних казок є ( Брати Грімм).

  9. Автором художнього перекладу є ( Перекладач).

  10. Про чарівне походження і маленький зріст головного героя розповідається в казці ( « Ісумбосі, або Хлопчик – Мізинчик»).

Питання другій команді.

  1. У якій казці бідний хлопчик завдяки чарівному пензлику здобув надприродну силу? ( « Пензлик Маляна»).

  2. Авторський твір, який наслідує події, образи, будову, засоби виразності народної казки, але разом з тим утілює авторські думки, уявлення про світ. ( Літературна казка).

  3. Назвіть автора вступу до поеми « Руслан і Людмила». ( О. Пушкін).

  4. У якій казці О. Пушкіна йдеться про вередливу бабу біля розбитого корита» ( « Про рибака та рибку»).

  5. Казки « Гидке каченя», « Русалонька» , « Дикі лебеді», « Снігова королева» написав9 Г. К. Андерсен).

  6. Назвіть казку за цитатою: « Їх одержав хлопчик у день свого народження й одразу ж почав розставляти на столі. ( « Непохитний олов’яний солдатик»).

  7. Оригінал художнього твору – це ( Текст, створений тією мовою, якою володіє автор).

  8. У якій казці розповідається про дроворубів, які знайшли щось золоте на білому снігу? ( « Хлопчик – Зірка»).

  9. В українській літературі є схожа казка на індійську народну казку, назвіть її ( « Фарбований Лис» І. Франка).

  10. Назвіть автора казки « Хлопчик – Зірка» ( О. Уальд).

2 Конкурс « Пригадай героїв»( 1 б)

Назвіть літературних персонажів за названим першим:

  1. Хлопчик – Зірка ( дроворуби, жебрачка, чаклун, заєць).

  2. Олов’яний солдатик ( балерина, хлопчик, служниця).

  3. Малян ( учитель, поміщик, імператор).

  4. Пані Метелиця ( вдова, пасербиця, ледача дочка).

  5. Осел ( Собака, Півень, Кіт).

  6. Фарбований шакал ( леви, тигри, звірі, вовки, пантери).

3 Конкурс « Чий це портрет» ( 1б)

  1. « Його обличчя було, як у жаби, а тіло було в лусці, як у гадюки» ( Хлопчика – Зірки).

  2. « У неї стирчали такі великі зуби» ( Пані Метелиця).

  3. « Опецькуватий хлопець, скоро він перетворився на прегарного юнака» ( Хлопчик – Персик).

  4. « Одна була гарна й роботяща, а друга – гидка й лінива». ( Нерідна дочка, рідна дочка).

  5. « Її одяг був подертий, ноги були поранені камінням на дорозі» ( жінка – жебрачка).

  6. « Вона теж була вирізана з паперу, спідничка її була з найтоншого батисту, а маленька вузька блакитна стьожка спускалась з плечей до пояса» ( Балерина).

4 Конкурс « Справжні актори» ( 5б)

Людські почуття можна вловити і в інтонаціях казкових героїв. Спробуйте голосом висловити радість, смуток, здивування казкових героїв. ( 5 за кожну фразу).

  1. «Взяла мене туга за рідним краєм і хоч мені у вас дуже добре, проте довше я тут зоставатися не можу, мені треба повертатися до своїх».

  2. « Капітан глянув на мене, упізнав і радісно закричав:

  • Слова тобі, Боже, що ти знімаєш з моєї душі такий гріх!

Який я радий, що бачу тебе живим і здоровим! Забери ж свій крам, а ось і гроші за продану його частину».

  1. « А чого ти боїшся, люба дитино? Залишайся в мене, і якщо добре впораєшся з хатньою роботою, то й тобі добре буде. Найкраще дбай про постіль, стели якнайстаранніше та добре вибивай подушки, щоб пір’я летіло, тоді на світі йтиме сніг, бо я ж пані Метелиця».

  2. « Знову відчай огорнув душу.

  • О Боже! – крикнув я. Учора тільки ми ледве врятувались від людоїда і гнівних хвиль, а сьогодні зустрілися з новим лихом».

5 . Конкурс капітанів « Реклама» ( для капітанів), ( 2 б)

Складіть рекламу улюбленої казки.

Назвіть казкового героя і назву казки за вже названим предметом чи героєм.

  1. Журавель ( « Пензлик Маляна, китайська народна казка).

  2. Людоїд ( « Синдбад – мореплавець, арабська).

  3. Починок ( « Пані Метелиця», німецька, « Брати Грімм).

  4. Меч – голка ( Ісумбосі, або Хлопчик – Мізинчик, японська).

  5. Синя фарба ( « Фарбований шакал», індійська).

  6. Кіт учений (Вступ до поеми « Руслан і Людмила, О. Пушкін).

7 . Конкурс « Знайдіть відповідність» ( 2 б)

Поєднати стрілкою дві колонки : герой казки – народ, якому належить фольклорний твір. ( 2 б)

Мототаро німецький

Малян арабський

Синдбад китайський

Метелиця японський

8 Конкурс « Герой – риси характеру» ( 2 б)

Поєднайте героїв з їхніми характеристиками

жебрачка добрий, милосердний, відповідальний

зайченя злий, жорстокий, користолюбний

чаклун добре, вдячне, безкорисливе

лісоруб терпляча, мудра, добра

9. Конкурс « Поетичний» ( по 1 балу за рядочок)

Учні по черзі по одному рядку читають напам’ять вступ до поеми О. Пушкіна « Руслан і Людмила».

Починає перша команда:

«У лукомор’я дуб зелений…»

Закінчує словами: «Стоит без окон без дверей…»

Починає друга команда : «Там лес и дол видений полны…»

Закінчує словами: « В темнице там царевна тужит…»

10. Конкурс для вболівальників « Ерудиція» ( 1б)

( Хто першим відповість на питання)

  1. Що отримала лінива дочка за свою роботу в пані Метелиці? ( смолу).

  2. Кого зустріла дівчина дорогою до пані Метелиці? ( піч, яблуню).

  3. У якій формі написав О. Пушкін вступ до поеми « Руслан і Людмила? ( віршованій).

  4. Хлопчик – Зірка перетворився із красеня на… ( потвору із обличчям жаби та з лускою на тілі).

  5. Який твір має таке закінчення:

« Одну я помню : сказку єту

Воведаю тепер я свету»

  1. Хто розповідав казки царю Шахріяру рівно тисячу і одну ніч ( дівчина Шахразада).

11. Оголошення результатів.

Нагородження оцінками.


 
 
 

Comments


© 2017 Стаднюк Н.А. Сайт создан на Wix.com

  • Черно-белая иконка Facebook
  • Черно-белая иконка Twitter
  • Черно-белая иконка Google+
bottom of page